Prosinec 2006

Edward Herrmann- životopis

25. prosince 2006 v 18:16 | Evulinka |  Gilmorova děvčata
Datum narození : 21. června 1943
Místo narození :Washincgton D.C.
Herec Edward Herrmann, držitel cen Emmy i Tony, se může pyšnit působivou kariérou, kterou si v divadle, u filmu a v televizi budoval více jak třicet let. Během jeho účinkování na Broadwayi mu cenu Tony vynesla hra 'Mrs. Warren's Profession' a nominaci na tutéž cenu hra 'The Philadelphia Story'. Na velkém plátně ztvárnil řadu památných postav, například ve filmech 'Nixon', 'Ritchie Rich', 'The Man With One Red Shoe', 'Double Take' či 'Critical Care'. Mezi jeho poslední filmy se řadí dílo z produkce Gena Hackmana, 'Welcome to Mooseport'. V televizi se objevil v šestiepizodním příběhu 'The Practice', který mu v roce 1999 vynesl cenu Emmy. Hostoval též ve dvousté výroční epizodě 'Law & Order'. Nominace na další Emmy mu přinesla jeho práce na 'St. Elsewhere', na 'Concealed Enemies' a na 'Eleanor and Franklin: The White House Years'. V televizi na sebe dále upozornil rolemi v řadě filmů, jako je například 'Vendetta', 'Pandora's Clock', 'What Love Sees' či 'Fire in the Dark'. Na divadelní jeviště se Herrmann vracel ještě mnohokrát. V létě roku 2002 si zahrál v režii Bruce Paltrowa ve hře 'Educating Rita' na Williamstownském divadelním festivalu a před časem skončil s účinkováním ve hře Neila Simona, 'The Dinner Party'. Herrmann se též v plné míře věnuje nahrávání audio knih a na svém účtu má již více než padesát děl, včetně nejnovějšího románu Toma Clancyho 'Net Force series'. V roce 1999 byl za svoji práci na kompletní nahrávce 'The King James Bible' oceněn cenou AUDIE. Též se ujal role vypravěče 'History Lost and Found' na kanálu A&E a u seriálu 'Founding Fathers'. Rovněž hostoval v seriálu 'The Ultimate Auto', což mu pomohlo k uznání mezi automobilovými nadšenci. Je také aktivním účastníkem závodů a automobilových show. Loni byl vyznamenán svojí alma mater, Bucknellskou univerzitou, za vynikající úspěchy ve svojí profesi.

Edward Herrmann

25. prosince 2006 v 18:07 | Evulinka |  Gilmorova děvčata

Alexis Bledel

25. prosince 2006 v 18:05 | Evulinka |  Gilmorova děvčata

Jan Neruda-Hastrman

9. prosince 2006 v 16:38 | Evulinka |  Čtenářský deník
Povídka vypraví o panu Rybáři, kterému říkali pro jeho zelené oblečení "Hastrman". Žil na Malé Straně u příbuzných. Neustále se vesele usmíval, protože byl neskutečně bohatý. Měl doma ve skříni spoustu drahých kamenů. Jednoho dne pan Rybář vyšel na ulici s velkou černou krabičkou, ve které měl drahokamy. Lidé si mezi sebou šeptali, že je jde vyměnit za peníze. Pan Rybář přinesl drahokamy gymnazijnímu profesoru panu Mühlwenzelovi, aby určil jejich cenu. Profesor však panu Rybářovi po pravdě řekl, že se nejedná o drahé kameny, ale jen o polodrahokamy, které nemají žádnou cenu. Pan Rybář byl z toho tak smutný, že když šel po ulici domů na Malou Stranu, tak se ani jednou neohlédl a neprohodil žádnou poznámku. Ten den už nevyšel z domu ani na krok, i když byl tak nádherný den. Pan Rybář tím, jak byl smutný začal všechny svoje kameny vyhazovat z okna. Pan Šajvl mu však začal vyprávět, že není důležité být bohatý. A také mu řekl,že on sám je jeho dětem větším bohatstvím než ty kameny.

Jules Verne-Cesta kolem světa za 80 dní

9. prosince 2006 v 16:37 | Evulinka |  Čtenářský deník
Je to dobrodružný příběh anglického džentlmena Philease Fogga. Je to typický angličan,který si velmi potrpí na přesnost. Jeho život není nijak zajímaví. Jen spí, jí a chodí do Reformního klubu. Jednou se v klubu vsadí prakticky o celé své jmění, že dokáže objet svět za osmdesát dní. Cestu podniká, ale ani jednou nevyhlédne ven do krajiny, neprohlédne město. Ze začátku se vše daří. Pan Fogg získává i nějaké hodiny navíc. Jede mnoho dopravními prostředky, vlakem, lodí, plachetnicí, parníkem, sněžnými saněmi, na slonovi. Doprovází ho jeho sluha Proklouz, který hledal pána, u kterého bude mít klid. Ale hned jak nastoupil do služby musel odcestovat s panem Foggem. Působí na cestě potíže, protože vstoupí do zakázané mešity, nechá se opít opiem a narušuje poklidný život Fogga. Další postavou je detektiv pan Fix, který si neověří informace a stíhá Fogga jako zločince, který vyloupil banku. Pronásleduje ho na jeho cestě přes celý svět. Poslední postavou je paní Auda. Je to indická vdova, která měla být upálena zaživa spolu s mrtvým manželem, ale Fogg ji zachránil. Když přijedou do Londýna, myslí, že sázku prohrál a požádá paní Audu o ruku, ona přijme. Vyšlou Proklouze pro kněze a zjistí, že jeli proti času, takže mají jeden den k dobru. Jako vždy vejde zcela přesně na vteřinu osmdesát dní od svého obchodu do Reformního klubu a sázku vyhrává.

Karel Čapek-Povídky z jedné a z druhé kapsy

9. prosince 2006 v 16:35 | Evulinka |  Čtenářský deník
Šlépěje
Je to nevyřešený případ o tajemných stopách ve sněhu.
Když se pan Rybka vracel domů z šachového turnaje, narazil na šlépěje, které kupodivu končily uprostřed ulice před jeho domkem.. Zdálo se mu to velice zvláštní, protože majitel těchto stop se asi těžko mohl jen tak vypařit. Pan Rybka tedy zavolal policistu, ale ten tomu nevěnoval vůbec žádnou pozornost. Klidně řekl, že pachatel klidně mohl po cestě usnout a ve snu vzlétnout a odletět pryč. Vysvětlil Rybkovi, že má na práci daleko závažnější úkoly a odešel pryč. Při odchodu potkal strážmistra Mimru. Ptal se ho jestli se nestalo něco zvláštního a on řekl, že ne. Pan Rybka se ohlédl ještě jednou přes rameno tam, kde byla poslední šlépěj, byly tam dva důkladné otisky služebních bot strážníka Mimry a pokračovali pravidelnou stopou dál. Pan Rybka si oddychl a šel spát.

Ukradený kaktus
Z Holbenovy sbírky kaktusů se ztráceli vzácné kaktusy a nikdo nevěděl jak. V novinách otiskli, že některé kaktusy byly nakaženy jakousi zvláštní chorobou a že na ochranu před nemocí mají lidé své kaktusy stříkat speciálním postřikem, který koupí jen v jediném obchodě ve městě. Samozřejmě, že tato informace nebyla pravdivá a výsledkem bylo, že pro kaktusovou medicínu do obchodu přišel jenom pravý zloděj. Četníci ho zatkli a vedli ho do jeho domu. Tam se zarazili, protože on tam měl spoustu jiných kaktusů. Pan Holan,což byl zahradník, mu poručil ať ukradené kaktusy dá zvlášť od ostatních a vysvětlí mu jak je odnášel. Zloděj mu vykládal, že si oblékl staré dámské šaty. Prý si ženské nikdo nevšimne a taky ne. Mezi tím se zahradníkovi zloděje zželelo a rozhodl se, že ho nedá zavřít, ale seznámí ho s panem Holbenem. Pán si s ním povídal a nakonec ho zaměstnal. Zloděj tedy odjel do zahraničí objevovat nové kaktusy. Při jedné z objevů zahynul.


Vlastní hodnocení:
Tyto povídky jsou detektivní a záhadné.Někdy až neskutečné příběhy obyčejných lidí. Ne všechny měly vyřešený konec. Tím chtěl autor možná říct, že každý problém nemá konečné řešení a podle mě měl úplnou pravdu.

Jiří Wolker-Pohádka O listonošovi

9. prosince 2006 v 16:34 | Evulinka |  Čtenářský deník
POHÁDKA O LISTONOŠOVI
Dobrý listonoš se přestěhuje k dědečkovi, jemuž každý večer předčítá dopisy od syna z Ameriky. Jednoho dne však dědeček listonoši rozechvěle vypráví sen, ve kterém se mu zdálo, že jeho syn zemřel. Den na to obdrží listonoš objemnou obálku s pěti pečetěmi. Bojí se jí dědečkovi dát, aby ho zpráva v dopise nezabila. Položí proto záhadnou obálku na stůl a přemýšlí co s ní. Obálka je den ode dne těžší a těžší, a kdy se listonoš rozhodne, že ji předá dědečkovi, tak zjistí, že už s ní nedokáže pohnout. Druhý den přijede do města stařečkův syn v nádherném autě a pro starého muže je setkání se synem takový šok, že ho to zabije. Syn obviní listonoše, že nepředal jeho otci obálku, ve které byly peníze, a zavinil tak jeho smrt. Listonoš je odsouzen k smrti oběšením, od které ho zázrakem zachrání Helenka, sousedovic nevlastní dítě, o kterém se říkalo, že byla anděl.

Jiří Wolker-Pohádka O kominíkovi

9. prosince 2006 v 16:33 | Evulinka |  Čtenářský deník
O KOMINÍKOVI
Malý Jeník byl sirotek a nic si nepřál víc, než mít knoflík na svém odřeném oblečení, aby se za něj mohl chytit a něco si přát, když potká kominíka. Neměl však peníze a knoflík mu nikdo nedal. Jednou uviděl holčičku s třpytivým perleťovým knoflíkem, který visel už jen na nitce, a proto ji sledoval a čekal, až se knoflík utrhne, aby ho mohl sebrat. Dočkal se, ale jeho štěstí ho netěšilo. Když druhý den potkal kominíka a chytil se za knoflík, ten se utrhl a Jeník se dal do pláče. Kominík ho vzal k sobě domů a s manželkou se o něj postarali jako o vlastního. V jejich dceři poznal Jeník dívku, jejíž knoflík sebral. Jeník se nakonec sám vyučí kominíkem a vezme si Lídu za ženu.

Bohumil Hrabal-Ostře sledované vlaky

9. prosince 2006 v 16:32 | Evulinka |  Čtenářský deník
Hlavní hrdinou je právě zaučující se výpravčí Miloš Hrma. Děj se odehrává v německém pohraničí. Vše se odehrává v železniční stanici, kterou projíždí ostře sledované německé vojenské transporty. Miloš při cestě do práce myslí na svou bývalou milou Mášu, kvůli které si podřezal žíly, protože se před ní znemožnil. Na stanici přijíždí dopoledne vyšetřovací komise, která má prošetřit incident z minulého dne, kdy výpravčí Hrdlička orazítkoval telegrafistce Zdeničce zadek. Komise Hrdličku osvobodí i přes naléhání Zdeniččiny matky. Večer se přednosta stanice vydává na večeři k hraběti Kinskému, který má sídlo přímo naproti stanice. Hrdlička zatím tajně sdělí Milošovi, že jejích stanicí projede po půlnoci německý vojenský transport, který mají v plánu zničit. Miloš se okamžitě chce přidat. Ještě večer přijíždí na stanici cizí žena s tajnými informacemi pro Hrdličku. Miloš se s ní pomiluje na přednostově kanapi, čímž si vrátí sebejistotu a cítí se opět jako muž. Miloš v noci vyleze na ukazatel nad tratí a hodí bombu na pod ním projíždějící vojenský vlak . Uvidí ho však voják a postřelí ho. Oba spadnou do příkopu vedle trati, kde vedle sebe spolu umírají. Němec v hrozných bolestech a Miloš s pocitem hrdosti z dobře vykonané práce. V tuto chvíli Miloš nemyslí jen na své nejbližší, ale také na mrtvého Němce a na jeho rodinu a uvědomuje si zbytečnost jejich smrti a zbytečnost války.

Jan Drda-Němá barikáda

9. prosince 2006 v 16:31 | Evulinka |  Čtenářský deník
1.TŘETÍ FRONTA
Hlavní hrdina Sláva Mach byl se svými kamarády bojovat ve Španělsku na 1. frontě. Musí se kvůli zranění vrátit do Prahy. Zde poznává 2. frontu, která padla před Prahou. Touží se vrátit ke svým kamarádům. Když nastupuje do tramvaje, která ho veze na nádraží, řidič po něm chce, aby si vzal trikolóru. Všichni ji mají. Jedna dívka mu nabídne, že mu ji připne. On ale stále myslí na to, až nasedne do vlaku a pojede za svými kamarády na 3. frontu. Tramvaj je zastavena běžícím davem. Lidé z tramvaje se k nim přidávají, i Mach nakonec jde. Střetnou se s jednotkou SS. Mach se dere do prvních řad, zjišťuje, že zde je jeho 3. fronta..

2.VČELAŘ
Hlavní hrdina Havlík ukrývá tři parašutisty až do chvíle, kdy jejich vysílačku Němci zaměřili. Vojáci se objeví ve vesnici a přímo zamíří do zahrady pana Havlíka.. Najednou si všimnou tenkého drátu, který je omotaný kolem větví u včelínku. Otevřou včelín, ale tam uvidí jen úly. Komandant to nevydrží a začne rozbíjet úly zbraní. Včely začnou na vojáky útočit a ti v záchvatu vzteku utečou se schovat za roh domu. Volají na Havlíka ať se vzdá, že je zatčen,ale Havlík se probírá troskami úlů a hledá včelí královnu. Najednou ji najde celou pochroumanou a oslabenou. Komandant to nevydrží vezme zbraň a Havlíka zastřelí.

3.VYŠŠÍ PRINCIP
Vyšší princip je přezdívka profesora gymnasia, podle jeho dvou často používaných slov. Při hodině latiny vstoupí do třídy ředitel a zavolá na chodbu tři studenty (Havelku, Moučku a Ryšánka). Jsou zatčeni pro schvalování atentátu na Heydricha. Večer hlásí v rádiu jména popravených a tito studenti jsou mezi jmenovanými.. Ráno se sejdou profesoři ve sborovně, aby uvedli událost na pravou míru. Je vybrán třídní Vyšší princip, aby ve třídě pronesl pár slov, která by odsuzovala čin chlapců. Profesor místo odsouzení činu chlapců sdělí třídě, že i on souhlasí s atentátem na Heydricha.

4.HLÍDAČ DINAMITU
František Milec je šedesátiletý, vyděšený hlídač dynamitu. Jeho kamarádi havíři ho přesvědčili, aby jim kradl dynamit. Rozhodli se totiž, že budou vyhazovat tratě s vojenskými vlaky do vzduchu. Gestapo Milece odhalí a přijíždí do vesnice ho zatknout. Jemu se podaří utéct domů, kde má ještě schované tři kila dynamitu. Jeho žena ukryje dynamit do prádelního hrnce. Přijde komisař Glaser a zběsile je oba bije.
Žena položí hrnec s dynamitem na rozpálenou plotnu a oba hrdě vzdorují ranám,kterými je Glaser zahrnuje. Pak výbuch všechny zabije.

5.VESNICKÁ HISTORIE
V okolí vesnice se ukrývá Rus. Úkryt uprchlého se trestá smrtí. Občan Joudal zjistí, kdo Rusa skrývá a rodinu udá. Přijde Gestapo a odvede pana a paní Bernátovi, jejich sedmnáctiletého syna i čeledína. Všichni jsou popraveni. Joudal získá jejich majetek. Starosta i četníci už to nemohou vydržet, chtějí se Loudalovi pomstít, protože ve vesnici nemají rádi udavače. Vytvoří tajný soud a odsoudí Joudala k trestu smrti. Štábní Kudrna si počká na Joudala na zledovatělé silnici a rozsudek mu přečte. Joudal je celý vystrašený, protože si myslí, že ho chce Kudrna zastřelit. Kudrna ho ale pustí dál. Joudal se po rozhovoru se šábním žene z kopce na kole, dostává smyk a smrtelně se zraní. Ráno se jdou tělo prohlédnout,ale po natažené šňůře od patníku k patníku není ani stopy.

6.NENÁVIST: Lojza Mrázek a účetní Babánek chodí ke střelnicím střílet. Potlačují v sobě nenávist vůči fašismu a věří, že si jednou budou moci opravdu vystřelit. Za květnové revoluce se dostávají na barikádu a jsou z nich velmi dobří střelci. Babánek se mstí za smrt svého syna, který byl zastřelen Němci. To byl hlavní důvod, proč se Babánek učil střílet.
7.PADLÝ BEZE JMÉNA
Hlavní hrdina Hryhoryj se schovává v rozpadlé boudě u vody. Byl zachráněn jedním obyvatel města, železničářem, který mu nosí jídlo i oděv. Stále čeká na příležitost, postavit se Němcům. V květnu dojde v tomto neznámém městě k bouřím a Hryhoryj se přidá. Toto město už pro něj není neznámé. Padne a má na sobě železničářskou uniformu, ale nikdo ho nezná. Na místě, kde padl, je pamětní deska s nápisem: Na tomto místě padl v boji proti jednotkám SS neznámý železničář.

8.PANCÉŘOVÁ PĚST
Sedmnáctiletý Pepík je se svým otcem v dílně, zazvoní telefon a táta vyráží bojovat na barikády. Přikáže Pepíkovi, aby zůstal doma. Pepík ale běží z davem na Národní třídu, kde nacisté vraždí lidi. Touží bojovat na barikádách. Dostane do ruky pancéřovou pěst a je na barikádách. V poslední chvíli se mu podaří zneškodnit nepřátelský tank a tím zachránil barikádu. Všichni mu gratulují.

9.ZÁKEŘNÍK
Zákeřník, Němec, skrývá se v okně a zastřelí pětiletou Helenku a její kamarádku Vlastičku. Martínek chce najít vraha. Vtrhne do bytu staré ženy, nenechá se obalamutit její nemohoucností. Ve skříni se skrývá Němec Walter. Stařena se snaží bránit a vypadne z okna.
Martínek odvleče Waltera ven a nutí ho políbit zkrvavenou holčičku, Walter ale plivne holčičce do tváře. Martínek ho pak donutí jíst českou zem, aby se jí nasytil. Pak ho předá partyzánům.

10.AŽ VSTANOU MRTVÍ
Wilily, dentista přijíždí do vesnice, kterou před několika dny vypálili. Vesničany odvedli do lomu a zastřelili. Willy má výčitky svědomí, že vykradl jeden dům. Chtěl získat zlato na zubní korunky. V zatáčce na něj začnou střílet partyzáni a Willy se dušuje, že všechno vrátí…

11.NĚMÁ BARIKÁDA
Na jednom pražském mostě stojí tři barikády, které hájí Franta Kroupa, Holanďan, policajt pan Brůček a další muži. Ostatní musí odejít a bránit břeh, a proto na barikádě zůstávají jen oni tři. Barikáda utichne. Němci si myslí, že na barikádě nikdo není a s důvěrou přistupují, ale je to jen léčka .

SHRNUTÍ:
- morálka a lidské hodnoty v převaze nad Němci, kteří jsou ničemní, suroví, hloupě samolibí
- příběhy o hrdinství prostých lidí, obrazy ze života
- postavy - jednoznačně dobré nebo zlé, obyčejní lidé nuceni rozhodovat se v mezní situaci
- černobílý obraz války
- dva způsoby pohledu: reportážní a subjektivně popsaný vyhrocený svět
- jazyk a styl: metafory, živý hovorový jazyk, karikatura záporných postav.
- místo a doba děje: 2. světová válka, boje proti fašismu, boje na barikádách v posledních dnech války a osvobození Prahy
- nakladatelství: Československý spisovatel
- Praha 1980

Alexis Bledel-životopis

9. prosince 2006 v 16:06 | Evulinka |  Gilmorova děvčata
Alexis Bledel (Rory Gilmorová)- Kimberly Alexis Bledel se narodila 16.září 1981 v Houstonu v Texasu Nanette a Martinovi Bledelovým. Její matka pochází z Mexika a otec z Argentiny, takže Alexiným prvním jazykem byla španělština. Anglicky se naučila teprve ve škole. Krátce poté, co nastoupila na katolickou střední školu, si jí všiml Page Parkes, modelingový agent, který odstartoval její kariéru. V dalších letech strávila Alexis většinu času na cestě mezi New Yorkem a Japonskem.
Po absolvování střední školy se rozhodla změnit profesi a stala se herečkou. Tento sen se jí vyplnil, když v roce 2000 dostala hlavní roli Rory v seriále Gilmorova děvčata. Kromě toho si zahrála i ve filmech Tuck Everlasting, The Orphan King a Dys Enchanted a v současné době ji můžete vidět po boku Bruce Willise ve filmu Sin City - Město hříchu...

Lauren Graham-životopis

9. prosince 2006 v 16:04 | Evulinka |  Gilmorova děvčata
Lauren Graham (Lorelai Gilmorová)- Lauren Helen Graham se narodila 16.března 1967 v Honolulu na Havaji. Když jí bylo pět let, rodiče se rozhodli odtud odstěhovat a tak Lauren vyrůstala ve městě Fairfax ve Virginii s otcem Larrym , její matka Donna odešla od rodiny do Evropy, aby pracovala na své pěvecké kariéře. Larrymu Grahamovi se přezdívá "Král čokolády," protože vlastní továrnu na její výrobu. V roce 1981 se táta znovu oženil a vzal si jistou Karen. Lauren byla už jako malá blázen do koní a chtěla se stát jockeyem, ovšem, byla už tehdy příliš vysoká.
Herectví objevila na základní škole a na střední škole již hrála v několika představeních. Lauren vystudovala Barnard College (New York), kde získala titul bakalář a Southern Methodist University's Medows School of the Arts (Dallas), kde získala titul magistr herectví a to v roce 1992.
Do Los Angeles přišla Lauren v roce 1995 a pracovala jak číšnice, než dostala roly Shelly v první sérii seriálu Caroline in the city. Pak už se příležitosti na hostování v seriálech, jako News Radio, Law and Order, Seinfeld a 3rd Rock From the Sun, jen hrnuly. Následovaly větší role v Conrad Bloom, Townies a M.Y.O.B. Průlom v její kariéře nastal, když získala roly Lorelai Gilmore. Byla několikrát nominovaná na různé ceny, včetně Zlatého glóbu.
Na stříbrném plátně se objevila poprvé v roce 1998 ve filmu Nightwatch, také si zahrála s velkou hvězdou Keanu Reevesem ve filmu Sweet November v roce 2001. V poslední době jste ji mohli vidět ve filmech Bad Santa a Seeing Other People. Brzy se na plátně kin objeví po boku Vina Diesela v The Pacifier.

Divokej Bill-Brouk

9. prosince 2006 v 15:55 | Evulinka |  Mp3

Verona-Nejsi sám

9. prosince 2006 v 15:52 | Evulinka |  Mp3

Nelly Furtado-Maneater

9. prosince 2006 v 15:50 | Evulinka |  Mp3

Divokej Bill-Síť

9. prosince 2006 v 15:49 | Evulinka |  Mp3

Marpo-6 metrů hluboko

9. prosince 2006 v 15:48 | Evulinka |  Mp3

Blog 27-Hey Boy

9. prosince 2006 v 15:47 | Evulinka |  Mp3

Pussycat-Buttans

9. prosince 2006 v 15:45 | Evulinka |  Mp3

Rihanna-Unfaithful

9. prosince 2006 v 15:43 | Evulinka |  Mp3